Jak dojechać z Ouarzazate do Marrakeszu

Najlepszym rozwiązaniem, aby dojechać z Ouarzazate do Marrakeszu lub z Marrakeszu do Ouarzazate to jechać autobusem linii Supratours lub CTM.

Chociaż ta podróż to tylko 200 km, autobus przekroczy przełęcz Tizi n’Tichka w Atlasie Wysokim, na wyskości 2260 m.

Mapa drogi z Ouarzazate do Marrakeszu, przekraczania gór Atlas

Mapa drogi z Ouarzazate do Marrakeszu, przekraczania gór Atlas

Tak więc podróż autobusem, które normalnie zajęlaby nie więcej niż 3 godziny, trwa ponad 4, a czasem nawet 5 godzin.

Autobusy tych dwóch firm, Supratours i CTM, są bardzo wygodne i kierowcy nie są tak szaleni jak kierowcy regularnych autobusów (szczególnie Supratours ma dobrą opinię).

Zdjęcie z przystanku autobusowego Supratour w Taddert w górach Atlasu Wysokiego w drodze do Marrakeszu

Zdjęcie z przystanku autobusowego Supratour w Taddert w górach Atlasu Wysokiego w drodze do Marrakeszu

Bilet autobusowy z Ouarzazate do Marrakeszu kosztuje 80 dirham i można kupić go w biurze Supratours, w pobliżu terminalu autobusowego Ouarzazate, lub w biurze CTM.

W podróż wliczony jest przystanek gdzieś po drodze w górach, ewentualnie w Taddert, gdzie można mieć wypić sok pomarańczowy, kanapki, kupić wodę lub udać się do toalety.

Rozkłady autobusów Supratours: odjazd 08:30 przyjazd 12:29; odjazd 08:45 przyjazd 13:29; odjazd 16:00 przyjazd 20:29. Supratours Maroko. Bilet normalny – 80 dh.

Rozkłady autobusów CTM: odjazd 08:30 przyjazd 12:30; odjazd 11:00 przyjazd 15:45; odjazd 11:45 przyjazd 16:45; odjazd 22:15 przyjazd 02:45 (bez postoju); odjazd 23:00 przyjazd 03:00 (bez postoju). CTM Maroko. Bilet normalny – 80 dh, bilet nocny – 75 dh.

Zdjęcie mercedesa Grand Taxi na postoju taksówek w Ouarzazate

Zdjęcie mercedesa Grand Taxi na postoju taksówek w Ouarzazate

Autobusy mają określony rozkład jazdy między Ouarzazate, a Marrekeszem.

Tak więc, jeśli naprawdę szybko chcesz sie dostać do Marrakeszu (lub do Ouarzazate) najlepiej wziąć tzw. shared taxi, czyli taksówkę zbiorową, które odjeżdżają jak tylko się zapełnią.

Taxi zabiera 6 osób, 3 z przodu – 2 pasażerów i kierowca -, i 4 osoby z tyłu. Przygotuj się na ścisk podczas tej podróży, gdyż przestrzeń będzie ograniczona.

Możesz jednak zapłacić za 2 miejsca z przodu i jechać bardzo komfortowo. Podróż kosztuje 120 dirham i trwa około 4 godzin.

Tour bus – Autobus wycieczkowy w Marrakeszu

Dla tych, którzy mają mało czasu w Marrakeszu i chcą szybko zwiedzić najlepsze punkty miasta polecam autobus wycieczkowy jeżdżący po mieście, zabiorający cię na wycieczkę po zabytkach Marrakeszu. Z pokładu tego dwupiętrowego autpbusu można zobaczyć główne atrakcje Marrakesz podczas jednej podróży, a jeśli chcesz, możesz wysięść i odwiedzić te miejsca.

Zdjęcie autobusu wycieczkowego City Sightseeing Bus w Marrakesz niedaleko Bab Mellah

Zdjęcie autobusu wycieczkowego City Sightseeing Bus w Marrakesz niedaleko Bab Mellah

Ten otwarty Tour Bus w Marrakeszu nie wjeżdża do wewnątrz Medyny i suków w pobliżu placu Dżemaa el-Fna. Autobus odwozi cię po obrzeżach i nowym mieście z komentarzem odsłuchiwanym przez słuchawki w 8 różnych językach.

Najlepsze miejsce, aby złapać ten autobus wycieczkowy autobus bez dachu to Plac de Foucauld naprzeciwko meczetu Koutoubia, z boku Dżemaa el-Fna. Bilety kosztują 145 dirham i są ważne przez 24 godzin od chwili wystawienia.

Film z wycieczki autobusem Tour City Sightseeing Bus w Marrakeszu:

Wycieczka w Marrakeszu ma dwie trasy: Historic Route – z wszystkimi najbardziej znanymi atrakcjami turystycznymi w Marrakeszu, w tym Ogrody Menara, Teatr Królewski, Meczet Koutoubia, Pałac Badii, Palac Bahia, oraz trasę Oasis – przez gaj palmowy Marrakech zwany Palmeraie, Ogrody Majorelle i inne.

Wypożyczalnia samochodów w Marrakeszu

Wynajęcie samochodu w Marrakeszu jest bardzo proste. Po całym mieście rozrzuconych jest mnóstwo różnych wypożyczalni samochodów. Na tej stronie doradzę Ci jak i gdzie wypożyczyć samochód w Marrakeszu, dzięki czemu łatwo wybierzesz dla siebie najlepszą opcję, który odpowiada Twoim potrzebom na kolejne wakacje w Maroku.

Wypożyczalnia Samochodów Marrakesz

Wypożyczalnia samochodów Car Rental Ltd Marrakech specjalizuje się w wynajmie samochodów w Maroku. Ich firma oferuje wynajem samochodów, transfery na lotnisko, wycieczki luksusowymi samochodami. Mają szeroki wybór samochodów w różnych cenach. Można dostać mały samochód miejski już od 22 euro za dzień lub wynająć jeep 4X4 za około 85 euro za dzień.

Samochody do wynajęcia i ich ceny:
Kia Picanto A/C 2011 – 2 do 7 dni: 22€
Hyundai I10 A/C 2011 – 2 do 7 dni: 22€;
Dacia Logan A/C 2011 – 2 do 7 dni: 25€;
Logan Diesel A/C2011 – 2 do 7 dni: 30€;
Ford Fusion A/C 2011 – 2 do 7 dni: 30€;
VW Polo V A/C 2011 – 2 do 7 dni: 33€;
Ford Fiesta 2011 – 2 do 7 dni: 29€;
VW Golf 6 A/C 2011 – 2 do 7 dni: 49€;
Peugeot 407 A/C 2011 – 2 do 7 dni: 85€;
Hyundai H1 A/C – 2 do 7 dni: 115€;
4×4 Pagero 7Plc 2011 – 2 do 7 dni: 84€;
4×4 Land Cruiser 2011 – 2 do 7 dni: 89€.

Adres Marrakech Rent Car to Res Amitaf Apt 11, Rue Loubnane – Gueliz, Marrakesz.
Telefon: +212 (0) 524432316.
Fax: +212 (0) 524432316, +212 (0) 661601990.
E-mail: contact@marrakechrentcar.com

Można odwiedzić oficjalną stronie internetowej tej firmy tutaj: Car Rental Marrakech

Wynajem skuterów w Marakeszu

Jazda motocyklem w Marakeszu jest zdecydowanie jednym z najlepszych sposób na wtopienie się w tłum. Podczas jazdy w Marrakeszu zauważysz tysiące małych motocykli Motobecane i skuterów przemierzających maleńkimi uliczkami i zaułkami medyny Marrakeszu w bardzo szybkim tempie. Pytania brzmi: czy jesteć wystarczająco szalony, żeby wypożyczyć motocykl w Marrakeszu i zrobić to samo?

Wypozyczalnia skuterow Marrakech

Zdjęcie wypozyczalnia skuterów w Marrakeszu

Jeśli wyjdziesz poza mury medyny Marrakeszu, w kierunku dzielnicy Gueliz aż do placu Place de la Liberté, zauważysz kilka wypożyczalni motocykli na rondzie. Wynajem kosztuje 200 dirham dziennie i jest to bardzo łatwy proces. Wystarczy wypełnić kilka dokumentów, dać jakiś dowód tożsamości i to wszystko. Witamy kolejnego szalonego kierowcę skutera w Marakeszu! Mam nadzieję, że z tej strony dowiedziałeś się, że wynajem scootera w Marakeszu jest bardzo łatwym i szybkim procesem.

Film z jazdy skuterem w Marrakeszu – Część 1:

Film z jazdy skuterem w Marrakeszu – Część 1:

Film z jazdy skuterem w Marrakeszu – Część 1:

Różnica pomiędzy Grand Taxis i Petit Taxis

W Marrakeszu, jak i we wszystkich miastach Maroka, spotkasz dwa rodzaje taksówek. Na ulicach Marrakeszu znajdziesz Grand Taxi i Petit Taxi, gdzie zasadniczo mówiąc duże to Mercedes 240D czy 250E, a małe to Peugeot 205, Fiat Uno lub Dacia Logan.

Petit taxi w Marrakeszu

Podstawowa różnica między dużą i małą taksówką to fakt, że małe taksówki, czyli Petit Taxi mogą jeździć talko wewnątrz granic miasta, a Grand Taxi, czyli duże taksówki mogą jeździć poza granice miasta. Chociaż Grand Taxi może zabrać cię z miasta poza jego granice, nie mogą one jeździć w małych uliczkach wewnątrz miasta, podobnie jak Petit Taxi. Tak więc, jeśli chcesz jechać z Marrakesz do Ourika lub Wodospadów Ouzoud samodzielnie, powinieneś wziąć Grand Taxi (oczywiście potarguj się o cenę przed wsiadaniem).

Kolejną dużą różnicą między nimi jest to, że zgodnie z prawem Petit Taxi mogą wziąć maksymalnie 3 osoby, a Grand Taxi do 6 osób. Spodziewaj się, że jako turyście będą Ci wielokrotnie oferować jazdę całą taksówką, więc podadzą Ci pełną kwotę. Możesz wykupić jedno miejsce, lub 2, by jechać wygodniej. Petit taksówki powinny być (możesz o to poprosić!) mierzone taksometrem. Wszystkie taksówki mają to urządzenie, więc możesz poprosić o jego włączenie podczas twojej jazdy. Większość taksówkarzy robi to automatycznie, ale niektórzy to tak szybko, jak zobaczą, że mają doczynienia z cudzoziemcem będą starali się wycisnąć kilka więcej dirham z niego.

Grand taxi w Marrakeszu

taksówka z centrum miasta w pobliżu Koutoubia na lotnisko nie powinna kosztować wićcej niż 30 dirham za Petit Taxi. Mała podróż w środku miasta, powiedzmy od Koutoubia do Gueliz, nie powinno być więcej niż 13 dirham. To jest normalne, że gdy jedziesz taksówką inni ludzie będą ją łapać też i płacić za własną podróż. Wszystkie taksówki w Maroku są taksówkami zbiorowymi (shared taxi).

Film Petit Taxi odjeżdżająca z Jemaa el-Fna i Meczetu Koutoubia w Marrakeszu:

Jak dojechać z lotniska do centrum Marrakeszu

Lotniska w Marrakeszu znajduje się blisko centrum miasta. W rzeczywistości to tylko kilka kilometrów i można skorzystać albo z taksówki albo z autobusu na lotnisko. Po wyjściu z hali przylotów zobaczysz wielu taksówkarzy próbujących zachęcić Cię by wsiąść do środka jeden z ich taksówkek.

Weź taksówkę jeśli jesteś skłonny zapłacić do 150-200 dirham za jedną taksówkę (jeśli jesteś w grupie przyjaciół dzielisz to przez liczbę osób, więc nie wychodzi drogo, lub gdy się spieszysz), lub jedź autobusem, aby uzyskać niższą cenę. Oczywiście autobus jedzie dłużej, ale jest znacnie tańszy.

Film z odjazdu autobusu z lotniska w Marakeszu:

Jak się targować o cenę taksówki na lotnisku? Kiedy facet przychodzi do Ciebie, nie odsyłaj go. Przyklej się do niego, i idźcie w kierunku jego taksówką. Wtedy omawia się cenę. On mówi „200”, ty mówisz „150 dirham” i już! Proste.

Autobusy na lotnisku są bezproblemowe. Autobusy odjeżdżają codziennie od godziny 6:30 do 23:30. Cena biletu jednorazowego to 20 dirham lub 30 dirham za bilet w obie strony. Można kupić bilet w kierowcy. Autobus z lotnisko w Marrakeszu zabierze Cię pod meczet Koutoubia, naprzeciwko placu Dżemaa el-Fna. Podróż trwa około 20-30 minut, w zależności od ruchu miejskiego. W godzinach szczytu należy pamiętać, że ta podróż może potrwać nieco dłużej, ale to dotyczy również taksówek.

Film z jazdy autobusem z lotniska do centrum Marrakeszu

Jeśli chcesz mieć zepewniony szybki, bezpieczny i bezproblemowy transfer z lotniska w Marrakeszu możesz zapłacić 200 dirham za profesjonalny pick-up z lotnisko, organizowany przez firmę transportową z Marrakeszu. To cena dla maksymalnie 6 osób. Odwiedź oficjalną stronę internetową firmy świadczącej te usługi: Transfer Lotnisko Marrakesz.

Tanie loty do Marrakeszu i linie low-cost

W czasie mojej ostatniej podróży do Wielkiej Brytanii miałem okazję rozmawiać z przyjaciółmi, którzy powiedzieli mi, że nie mają pojęcia, w jaki sposób dolecieć do Marrakeszu. Wyjaśniłem im, że prawie wszystkie europejskie linie lotnicze latają do Maroka codziennie, a wiele tanich linii lotniczych faktycznie lata tanio z Londynu, na przykład, do Marrakeszu.

Zazwyczaj wylatuję z Marrakeszu, ale również inne miasta Maroka, takie jak Fez, Tanger i Agadir, posiada także opcje tanich lotów. Lecąc z Europy masz następujące linie lotnicze latające do Marrakeszu.

Zdjęcie samolotu tanich linii lotniczych na lotnisku w Marrakeszu

Zdjęcie samolotu tanich linii lotniczych na lotnisku w Marrakeszu

Tanie linie lotnicze latające do Marrakeszu

  • Easyjet: z tymi tanimi liniami możesz lecieć do Marrakeszu z Londyn-Gatwick, Londyn-Stansted, Berlin Schoenefeld, Lion, Manchester, Mediolan-Malpensa, Paris-Charles de Gaulle, Basel-Mulhouse, Geneva.
  • Ryanair tanie linie latające do Marrakeszu z Londyn-Stansted, Londyn-Luton, Paryż-Beauvais, Paryż-Vatry, Marsylia, Bergerac, Dole, Tours, Mediolan-Bergamo, Rzym-Ciampino, Piza, Cuneo, Barcelona-Girona, Madryt, Walencja, Sewilla, Bruksela-Charleroi, Eindhoven, Frankfurt-Hahn, Baden Baden, Memmingen, Düsseldorf-Weeze.
  • Vueling tanie linie z Barcelony do Marrakeszu.
  • JetAirFly tanie linie obsługujące połączenia do Marrakeszu z Paryż-Orly, Bordeaux, Lion, Lille, Marsylia, Nantes, Tuluza, Nicea i z Brukseli

Jak dolecieć z Polski do Marrakeszu

Ponieważ nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Maroka, będziesz musiał się przesiąść. Najlepiej dolecieć tanimi liniami z Polski do ktoregoś z większych portów lotniczych, jak Londyn, Berlin, Rzym, Paryż czy Barcelona. Tanie linie wylatują z dużych miast Polski: Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Bydgoszcz, Łódź, Gdańsk, Katowice, Rzeszów, Lublin, Szczecin.
By znaleźć dogodne dla Ciebie połączenie z Polski sprawdź linie Ryanair, Wizzair i Easyjet.
Opcji połączeń jest dużo, zależnie od tego, z którego miasta Polski bądziesz lecieć, i czy lecisz do Marrakeszu czy innego miasta w Maroku, dlatego nie podaję konkretnych tras.
osobiście polecam latać przez Londyn (w sezonie codzienne loty do Maroka i duże promocje), Madryt lub Rzym (łatwo i tanio dojechać z lotniska do centrum by zostać 1-2 dni). Dobre promocje można znaleźć też przez Barcelonę (czasem trzeba zmienić lotnisko) lub Pizę.
Polecam szukać biletów z wyprzedzeniem i nie w sezonie, a można znaleźć połączenie lotnicze do Maroka za mniej niż 100 euro za bilet powrotny.
Mieszkańcy Polski zachodniej mogą także skorzystać z lotu bez przesiadki, lecąc z Berlina do Marrakeszu lub do Agadiru. Do Berlina mozna dojechać już od 35zł z przewoźnikiem Polski Bus

EasyJet lądowanie w Marrakeszu

Jak dojechać z Casablanki do Marrakeszu

Dojazd z Casablanki do Marrakeszu jest bardzo prosty, gdyż masz dostępnych tak wiele różnych opcji transportu.

Możesz jechać autobusem, pociągiem, taksówką czy nawet polecieć samolotem do Marrakeszu.

Autobus Casablanca do Marrakesz

Zdjęcie autobusu Supratours w Maroku

Zdjęcie autobusu Supratours w Maroku

Podróż autobusem z Casablanki do Marrakeszu zajmuje autostradą około 3.5 godziny.

Nie wybraj żadnych innych autobusów niż autobusy firmy CTM lub Supratours – to najbardziej godni zaufania i odpowiedzialni kierwocy autobusów w Maroku.

Bilet autobusowy do Marakeszu kosztuje 85 dirham.

Autobusy odjeżdżają co godzinę od 6:30 do 23:45.

Odwiedź oficjalną stronę przewoźnika CTM: Autobus Casablanka Marrakesz.

Odwiedź oficjalną stronę przewoźnika SUPRATOURS: Autobus Casablanca Marrakech.

Pociąg Casablanka do Marrakesz

Zdjęcie pociągu 2 klasy z Casablanki do Marrakeszu

Zdjęcie pociągu 2 klasy z Casablanki do Marrakeszu

Podróży pociągiem jest zawsze ciekawa i Maroko nie jest wyjątkiem.

Marokańskie pociągi są dobrej jakości i zapewniają szybki tranfer między tymi dwoma miastami.

Możesz wybrać bilet 1 klasy kosztujący 140 dirham lub bilet 2 klasy w cenie 90 dirham.

Podróż z Casablanki do Marrakeszu pociągiem zajmuje około 3 godzin i 15 minut.

Pociągi odjeżdżają codzienne od 04:50 do 20:50.

Odwiedź oficjalną stronę kolei ONCF: Pociąg Casablanca Marrakesz.

Samolot Casablanka do Marrakesz

Zdjęcie lotniska w Casablance w Maroku

Zdjęcie lotniska w Casablance w Maroku

Jeśli jesteś w pośpiechu, można lecieś samolotem z Casablanki do Marrakeszu.

Dostanie się do centrum po dotarciu do Marakeszu jest bardzo proste i szybkie, gdyż lotniska jest oddalone tylko około 3 km od centrum.

Lot trwa około 50 minut i można spodziewać się ceny około 600-700 dirham za bilet w jedną stronę.

Odwiedź oficjalną stronę linii lotniczych Royal Air Maroc: Samolot Casablanka Marrakesz.