Cmentarz żydowski w Marrakeszu

Na drugim końcu Mellah, żydowskiej dzielnicy Marrakeszu, znajdziesz niesamowicie dobrze zachowany stary żydowski cmentarz. Żydzi byli częścią początków historii Maroka.

Cmentarz ten może być odwiedzany, można po prostu wejść do środka i zwiedzić stare grobowce. Jest to bardzo interesująca część Marrakeszu, zwykle odkrywana przez niewielu turystów. Żydzi w Maroku są bardzo ważną grupą i dawniej Marrakech miał tysiące żydowskich marokańskich obywateli. Obecnie liczba ta spadła do około 300 osób.

Cmentarz żydowski w Marrakeszu

Zdjęcie z cmentarza żydowskiego w Marrakesz w dzielnicy Mellah

Cmentarz w Marrakeszu jest bardzo ważnym miejscem w świecie żydowskim, ponieważ wiele znanych i szanowanych cadyków (święci Żydzi) jest tutaj pochowanych. Są to między innymi: Rabin Abraham Abitbol, Rabin Shelomo Cohen, Rabin Messod Nahmias, Rabin Abraham Azoulay, Rabin David Hazan, Rabin Elaazar Halevy, Rabin Hanania Cohen, Rabin Abraham Banattar, Rabin Isaac Delouya, Rabin Moshe Halioua, Rabin Pinhas Cohen Azogh, Rabin Shlomo Amar, Rabin Shlomo BenTamsot, Rabin Yehudah Zagury, Rabin Mordechai Benattar, Rabin Raphael Messod Benhanouatsot, Rabin David Sabbah, Rabin Abraham Sabbah, Rabin Mordechai Zrihen, Rabin Shlomo Delouya, Rabin Isaac Mamane, Rabin Yehudah Zagury, Rabin Yhia Assouline i Rabin Yehoudah Benssemil.

Cmentarz żydowski w Marrakeszu

Zdjęcie z cmentarza żydowskiego w Marrakesz w dzielnicy Mellah

Spacer po tym zacisznym miejscu sprawi, że odkryjesz zupełnie nową kulturę Maroka, która zazwyczaj pozostaje nieznana. Tysiące zwykłych grobów z napisami w języku hebrajskim, wiele mniejszych i większych grobowców, które należą do wielu rabinów, i wiele znaków religijnych nierozłącznie związanych z religią żydowską.

Można swobodnie wejść i chodzić po cmentarzu. Jest tam przestrzegana mała tradycja, by pod koniec wizyty umyć ręce w fontannie w pobliżu bramy. Jeśli chcesz podarować jakieś pieniądze na opiekę cmentarza żydowskiego w Marrakeszu możesz to uczynić dając strażnikowi 20 dirham. Cmentarz możesz odwiedzić podczas spaceru do znajdującej się nieopodal synagogi w Marrakeszu.

Film z cmentarza żydowskiego w Marrakech:

Można odwiedzić oficjalną stronę cmentarza tutaj: Cmentarz żydowski w Marrakeszu.

Zaszufladkowano do kategorii Religia

Adhan – wezwanie do modlitwy w Marrakeszu

Jednym z najbardziej mistycznych doświadczeń podczas wizyty Marrakech jest słuchanie modlitwy muzułmańskiej, głośno wyśpiewywanej z głośników w meczetach. To intensywne nawoływanie nazywa się Adhan i jest to islamskie wezwanie do modlitwy recytowane przez muezinów pięć razy dziennie. Muezin jest osobą wybraną w meczecie, która prowadzi wezwanie do modlitwy.

Wideo z muzułmańskiego wezwania do modlitwy z wewnątrz Riadu w Marrakeszu:

Najlepsze miejsce do wysłuchania tego pięknego wezwania do modlitwy to górny taras na dachu twojego Riadu w Marrakeszu, gdzie spędzasz noc, w pobliżu meczetu Koutoubia lub, na przykład, z góry jednej z kawiarni na Jemaa el-Fna. Będziesz zaskoczony natężeniem dźwięku i głębokością słów. Nawet dla ludzi nie nazbyt religijnych, ten moment jest naprawdę imponujący.

Wideo muzułmańskiego wezwania do modlitwy ze szczytu kawiarni na Jemaa el-Fna w Marrakeszu:

Zasadniczo, muezin wzywa muzułmanów do przyjścia i modlitwy wewnątrz meczetu. Słowa recytowane przez muezina to: Bóg jest największy; Składam świadectwo, że nie ma Boga prócz Allaha; Składam świadectwo, że Muhammad jest Wysłannikiem Bożym, Przyjdź do salat (modlitwa), Przyjdź po szczęście; Bóg jest największy, nie ma boga prócz Allaha.

W języku arabskim brzmi to jak to: Allahu Akbar; Ash-hadu al-la ilaha illa llah; Ash-hadu anna MuħammaduRasulullah; Hayya 'ala s-salah; Hayya 'ala 'l-falah; Allāhu akbar; La ilaha illallah.

Posłuchaj tego pięknego muzułmańskiego Adhan recytowanego wewnątrz kościoła:

Zaszufladkowano do kategorii Religia

Siedmiu świętych Marrakeszu

Marrakech ma siedmiu świętych patronów, lub może bardziej duchowych opiekunów. Przez wieki Marrakesz zyskał sławę dzięki jego 7. Świętym, po jednym na każdy dzień tygodnia. Więc mamy Moul el Ksour w niedzielę (niedziela to pierwszy dzień w Arabskim tygodniu); Sidi es Soheili w poniedziałek; Sidi Youssef Ben Ali we wtorek; Qadi Ayad w środę; Sidi Bel Abbes w czwartek; Sidi Ben Slimane el Jazouli w piątek i Sidi Abd el Aziz w sobotę. Ciekawe, prawda? Uwielbiam to!

Zdjęcie Zaouia mauzoleum św Sidi Youssef Ben Ali w Marrakeszu

Zdjęcie Zaouia grobowca św Sidi Youssef Ben Ali w Marrakeszu

Mauzolea świętych są rozrzucone wokół medyny Marrakeszu, gdzie ci święci są pochowani. Są one zazwyczaj niedostępny dla nie muzułmanów, ale może uda Ci się wejść do środka niektórych z nich jeśli zachowasz dyskrecję i jeśli zapłacić niewielką opłatę dozorcy, który Cię wpuści. Zdejmij buty przed wejściem (być ostrożnym, gdyż zdarzały się kradzieże dobrych butów).

Te święte budynki nazywają się zaouias i są częścią pielgrzymki ustalonej przez sułtana Moulay Ismail w XVIII wieku – te duchowe pielgrzymki w Marrakeszu nazywają się ziara. Trasa pielgrzymki ziara zabiera pielgrzymów do siedmiu świętych patronów świętych i pomedytować każdego dnia w jednym z mauzoleów gdzie znajdują się groby świętych.

Zdjęcie Zaouia mauzoleum św Qadi Iyad w Marrakeszu

Zdjęcie Zaouia mauzoleum św Qadi Iyad w Marrakeszu

To jest bardzo ciekawe, jak po tych wszystkich latach ciągle setki ludzi podąża szlakiem Zaouia w Marrakeszu, zwiedza i modli się w każdym z mauzoleów. Marrakesz jest pełne małych niespodzianek, czyż nie?

Wideo z ceremonii przy grobie Qadi Iyad, część 1, Siedmiu świętych Marrakeszu:
Fantastyczny film pokazujący ceremonię religijną wewnątrz grobowca Wali Qadi Ayad, który zmarł prawie 900 lat temu. Urodził się na Gibraltarze w 1083 roku i zmarł w 1149.

Wideo z ceremonii przy grobie Qadi Iyad, część 2, Siedmiu świętych Marrakeszu:
Ten święty był wielkim imamem z Ceuty i później wysokim sędzią w Granadzie. Był jednym z najbardziej znanych badaczy prawa Maliki. Był autorem Kitab Ash-Shifa, znanej książki religijnej dla muzułmanów.

Zaszufladkowano do kategorii Religia

Lazama, żydowska synagoga w Marrakeszu

Zwiedzanie Marrakeszu i odkrywania jego ukrytych tajemnic jest zawsze bardzo ciekawe. Marrakesz jest mieszanką dziedzictwa Berberów, Arabów i Żydów. Spacer po starych uliczkach medyny w Marrakeszu jest jak powrót do przeszłości. Marrakesz jest wypełniona bogatą historią Żydów.

W dzielnicy Mellah – czyli żydowskiej dzielnicy w Marakeszu można odwiedzić ogromne sklepy i Synagogę Lazama, która jest otwarta dla publiczności. Jest to bardzo ciekawe miejsce, jako że wchodzisz w zupełnie nowy świat wewnątrz Marrakeszu. Można zauważyć, że wiele domów zbudowanych zostało poniżej poziomu ulicy i mają znaki Mezuzy na drzwiach. Synagoga jest również nazywana Slat el Azama, Al Zama lub po prostu Lazama.

Zdjęcie żydowskiej synagogi Lazama w Marrakeszu

Zdjęcie żydowskiej synagogi Lazama w Marrakeszu

Film z żydowskiej synagogi Lazama w Marrakeszu:

Wybudowana w 1492 roku, w roku w którym Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii, choć jej obecny budynek pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Według legendy, synagoga została zbudowana w okresie Drugiej Świątyni, przez Żydów, którzy nigdy nie mieszkali w Ziemi Izraela i nie był świadkiem zniszczenia świątyni. W efekcie nie stosuje się tutaj pewnych rytuałów i zakaów dotyczących innych Żydów.

Synagoga Slat el Azama jest częścią zespołu budynków wybudowanych wokół dużego dziedzińca centralnego, z piętrem przeznaczonym na klasy do nauczaniu dzieci Tory.

Zdjęcie żydowskiej synagogi Lazama w Marrakeszu

Zaszufladkowano do kategorii Religia