Cmentarz żydowski w Marrakeszu

Na drugim końcu Mellah, żydowskiej dzielnicy Marrakeszu, znajdziesz niesamowicie dobrze zachowany stary żydowski cmentarz. Żydzi byli częścią początków historii Maroka.

Cmentarz ten może być odwiedzany, można po prostu wejść do środka i zwiedzić stare grobowce. Jest to bardzo interesująca część Marrakeszu, zwykle odkrywana przez niewielu turystów. Żydzi w Maroku są bardzo ważną grupą i dawniej Marrakech miał tysiące żydowskich marokańskich obywateli. Obecnie liczba ta spadła do około 300 osób.

Cmentarz żydowski w Marrakeszu

Zdjęcie z cmentarza żydowskiego w Marrakesz w dzielnicy Mellah

Cmentarz w Marrakeszu jest bardzo ważnym miejscem w świecie żydowskim, ponieważ wiele znanych i szanowanych cadyków (święci Żydzi) jest tutaj pochowanych. Są to między innymi: Rabin Abraham Abitbol, Rabin Shelomo Cohen, Rabin Messod Nahmias, Rabin Abraham Azoulay, Rabin David Hazan, Rabin Elaazar Halevy, Rabin Hanania Cohen, Rabin Abraham Banattar, Rabin Isaac Delouya, Rabin Moshe Halioua, Rabin Pinhas Cohen Azogh, Rabin Shlomo Amar, Rabin Shlomo BenTamsot, Rabin Yehudah Zagury, Rabin Mordechai Benattar, Rabin Raphael Messod Benhanouatsot, Rabin David Sabbah, Rabin Abraham Sabbah, Rabin Mordechai Zrihen, Rabin Shlomo Delouya, Rabin Isaac Mamane, Rabin Yehudah Zagury, Rabin Yhia Assouline i Rabin Yehoudah Benssemil.

Cmentarz żydowski w Marrakeszu

Zdjęcie z cmentarza żydowskiego w Marrakesz w dzielnicy Mellah

Spacer po tym zacisznym miejscu sprawi, że odkryjesz zupełnie nową kulturę Maroka, która zazwyczaj pozostaje nieznana. Tysiące zwykłych grobów z napisami w języku hebrajskim, wiele mniejszych i większych grobowców, które należą do wielu rabinów, i wiele znaków religijnych nierozłącznie związanych z religią żydowską.

Można swobodnie wejść i chodzić po cmentarzu. Jest tam przestrzegana mała tradycja, by pod koniec wizyty umyć ręce w fontannie w pobliżu bramy. Jeśli chcesz podarować jakieś pieniądze na opiekę cmentarza żydowskiego w Marrakeszu możesz to uczynić dając strażnikowi 20 dirham. Cmentarz możesz odwiedzić podczas spaceru do znajdującej się nieopodal synagogi w Marrakeszu.

Film z cmentarza żydowskiego w Marrakech:

Można odwiedzić oficjalną stronę cmentarza tutaj: Cmentarz żydowski w Marrakeszu.