Plac Dżemaa el-Fnaa w Marrakeszu

Dla mnie osobiście główny placu Marrakeszu, Dżemaa el-Fna, jest jednym z najbardziej interesujące miejsce w Marrakeszu.

Mimo, że wielu osobom Dżemaa el-Fna kojarzy się z ludźmi, którzy próbują ściągnąć z turystów, ja widzę rzeczy z szerszej perspektywy.

Dżemaa el-Fna (również pisane Jemaa el Fna) był przez wieki miejscem dla muzyków, opowiadaczy historii, zaklinaczy węży, akrobatów, złodziei, tańcerzy itp.

To się do dziś nie zmieniło i jest obecnie chronione przez UNESCO wprowadzeniem placu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako czegoś wyjątkowego, że zasługuje na ochronę.

Argument, powtarzany przez niektórych, że robią to dla turystów … dobrze, ale 100 lat temu również tańczono i grano muzykę dla podróżnych przyjeżdżających do miasta, anie byli to zachodni turyści.

Żadnej różnicy. Po prostu ciesz się tym szalonym i egzotyczne miejsca na ziemi.

Na tym placu można znaleźć młodych chłopców wykonujących akrobacje, dziesiątki zaklinaczy węży (tak, oni przyjdą do ciebie i umieszczą węża wokół szyi do zdjęcia), tancerze i muzycy Gnawa, wróżki, sprzedawcy uliczni, wozy z sokiem pomarańczowym, kieszonkowcy, prostytutki (męskie i żeńskie), restauracje uliczne, przebrani za kobiety tańczący mężczyźni, sprzedawcy ślimaków, sklepy, małpy, osły, motocykle, dealerzy narkotyków, wozy konne i tysiące ludzi.

Dżemaa el Fna, Marrakesz Show według Benjamin Orbach

Djemaa al Fna, najbardziej fantastyczny plac Afryki, pełen zaklinaczy węży, wróżbitów, artystów henny, tancerzy, perkusistów, małp odzianych w pieluchy, szamani, a także tysiące mieszkańców ubranych w kolorowe Jedi-podobne szaty.

Dokument o podróży do Marrakesz

Pochodzenie nazwy placu nie jest do końca jasne, ale Dżemaa (Jemaa) oznacza po arabsku „zbiorowy meczet”, prawdopodobnie odnosząc się do zniszczonego meczetu Almoravidów.

Fna (Fanâ lub finâ) może oznaczać „śmierć” lub „dziedziniec, przestrzeń z przodu budynku”. Tak więc znaczenie może być „meczet lub plac śmierci” lub „meczet na krańcu świata”.

To miejsce jest majstersztyk ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Loreena McKennitt piosenka o Marrakeszu

Słynna kanadyjska piosenkarka Loreena McKennitt ma w swoim dorobku piękną piosenkę o Marakeszu. Utwór nazywa się „Marrakech Night Market” i mówi wiele o głównego placu Jemaa el-Fna i egzotycznej atmosferze Marrakeszu. Bardzo piękna muzyka Loreeny McKennitt.
Piosenka: „Marrakesh Night Market” / Wykonawca: Loreena McKennitt / Album: Mask & Mirror / Rok: 1994.

Teledysk „Marrakech Night Market” Loreena McKennitt:

Tekst oryginalny „Marrakech Night Market” Loreena McKennitt

They’re gathered in circles
The lamps light their faces
The crescent moon rocks in the sky
The poets of drumming
Keep heartbeats suspended
The smoke swirls up and then it dies

Would you like my mask?
Would you like my mirror?
Cries the man in the shadowing hood
You can look at yourself
You can look at each other
Or you can look at the faith, the faith of your god

The stories are woven
And fortunes are told
The truth is measured by the weight of your gold
The magic lies scattered
On rugs on the ground
Faith is conjured in the night market’s sound

Would you like my mask?
Would you like my mirror?
Cries the man in the shadowing hood
You can look at yourself
You can look at each other
Or you can look at the faith, the faith of your god

The lessons are written
On parchments of paper
They’re carried by horse from the river Nile
Says the shadowy voice
In the firelight, the cobra
Is casting the flame a winsome smile

Would you like my mask?
Would you like my mirror?
Cries the man in the shadowing hood
You can look at yourself
You can look at each other
Or you can look at the faith, the faith of your god

Tłumaczenie „Marrakech Night Market” Loreena McKennitt

Zbierają się w kręgu
Lampy oświetlają ich twarze
Półksiężyc kołysze się na niebie
Poeci bębnią
Aż zatrzymują się serca
Dym wirując unosi się, a później zanika

Chciałbyś moją maskę?
Chciałbyś moje lustro?
Krzyczy zamaskowany kapturem mężczyzna
Możesz spojrzeć na siebie
Możesz spojrzeć na kogoś innego
Lub możesz spojrzeć w twarz swojego Boga

Opowiadane są najrozmaitsze historie
Przepowiadane przyszłe losy
Prawda jest mierzona wagą twojego złota
Magiczne kłamstwa rozrzucone są
Na leżącym na ziemi kobiercu
Wiara jest wyczarowywana w wieczornym zgiełku rynku

Chciałbyś moją maskę?
Chciałbyś moje lustro?
Krzyczy zamaskowany kapturem mężczyzna
Możesz spojrzeć na siebie
Możesz spojrzeć na kogoś innego
Lub możesz spojrzeć w twarz swojego Boga

Lekcje zostały spisane
Na arkuszach pergaminu
Przywieźli je na koniach znad brzegu Nilu
Mówi o tym zagadkowa postać
W świetle ognia, kobra
Miota płomieniem ujmującego uśmiechu

Chciałbyś moją maskę?
Chciałbyś moje lustro?
Krzyczy zamaskowany kapturem mężczyzna
Możesz spojrzeć na siebie
Możesz spojrzeć na kogoś innego
Lub możesz spojrzeć w twarz swojego Boga

Można odwiedzić oficjalną stronę wokalistki tutaj: Loreena McKennitt Marrakech

XVI-wieczna Fontanna Shrob ou shouf UNESCO

Kto by powiedział, że w głębi starej medyny w Marrakeszu można znaleźć XVI-wieczną fontannę z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO? Rzeczywiście fontanna Chrob ou Chouf jest bardzo cennym przykładem XVI-wiecznej architektury. Ta fontanna Saadytów została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO już w 1985 roku.

Zdjęcie XVI-wiecznej fontanny UNESCO - Shrob ou shouf

Zdjęcie XVI-wiecznej fontanny UNESCO – Shrob ou shouf

Górna korona fontanny w formie plastra miodu wykonana jest z drewna, a całość okryta jest zielonymi dachówkami. Nad pięknym nadprożem umieszczony jest Andaluzyjski napis zapraszający przechodniów do picia i oglądania. Po arabsku to jest właśnie „Shrob ou shouf” (może być również pisane Chrob ou shouf).

Wideo fontanny Shrob ou shouf w Marrakeszu

Fontanna Shrob ou shouf w Marrakech znajduje się na zwykłej ulicy w Marrakeszu, niedaleko Medrasy Ben Youssef. Jest to ważny punkt orientacyjny, który wciąż jest używany przez mieszkańców. Można tam pojechać, napić się wody lub umyć ręce.

Zdjęcie XVI-wiecznej fontanny UNESCO - Shrob ou shouf

Zdjęcie XVI-wiecznej fontanny UNESCO – Shrob ou shouf

Wiele fontann w Marrakeszu zostało zbudowanych zgodnie z islamską ideą, że woda należy się każdemu. Tak właśnie, bardziej zamożni ludzie finsowali budowę fontann w różnych częściach medyny, by biedniejsze osoby również miały dostęp do wody pitnej.

Faceci przebrani za kobiety tańczący w Marrakeszu

Na placu Dżemaa el-Fna w Marrakeszu można zobaczyć tańczących chłopców przebieranych za kobiety. Większość turystów jest tym widokiem bardzo zaskoczona, zarówno ci z zachodu jak i lokalni turyści, gdyż nie spodziewaliby się oglądać tutaj taki spektakl mężczyzn przebranych za kobiety, tańczących i ruszających się jak kobiety.

Każdy odwiedzający Maroko powinnien się spodziewać tego typu szalonych występów na Dżemaa el-Fna, zdecydowanie najbardziej zwariowanym placu świata. Dziwna rzeczą jest to, że jest to dość gejowski show – a homoseksualizm jest zabroniony w krajach islamskich. Bez wątpliwości ci tańczący faceci są gejami.

Wideo męski tancerz przebrany za kobiet w Marrakeszu:

To faceci przebrani za kobiety tańczą i zabawiają publiczność wykonując seksualne ruchy podczas tańca i zaczepiają mężczyzn przechodzących obok. To jest zabawne dla większości ludzi, a dla niewielkiej części bardzo atrakcyjne, ale faktem jest, że marokańscy mężczyźni uwielbiają na to patrzeć. Często wieli osób z tłumu przyłącza się do tańca z „marokańskimi Ladyboys”.

Wideo męski tancerz przebrany za kobiet w Marrakeszu:

Muzycy Gnawa na Dżemaa el-Fna

Unikalna Gnawa to muzycy, którzy wywodzą się z braterstwa czarnych niewolników z Ghany, Gwinei i Mali sprzed kilka wieków. Przemieszczając się w końcu zatrzymali się w Maroku i z czasem zostali zarabizowani lub zberberyzowani, zależnie od części kraju.

Zdjęcie Muzyka Gnawa w Marrakeszu

Zdjęcie Muzyka Gnawa w Marrakeszu

Gnawa w Maroku można usłyszeć w Marrakeszu, Essaouirze, a także w małej miejscowości na Saharze o nazwie Khamliya, na skraju wydm Erg Chebbi niedaleko Merzouga. Marrakech ma kilku muzyków grając muzykę Gnawa, śpiewających i tanieczących dających bardzo ciekawy pokaz. Muzycy występują na Dżemaa el-Fna od wieków, więc ich obecność nie jest konsekwencją zachodnich turystów przybywających do Marakeszu.

Wideo muzyków Gnawa w Marrakeszu:

Pierwotnie Gnawa sprowadzono do Maroka jako niewolników, aby służyli jako strażnicy sułtana Moulay Ismail ben Cherif w Meknes i Moulay Abdellah w Essaouirze.

Gnawa przypominali chrześcijańskiego niewolnika zwanego Bilal, który został uwolniony przez Proroka Muhammed gdy ten uzdrowił jego córkę Fatimę śpiewając jej. Historia powiada, że uzdrowił córkę Proroka swoim głosem.

Wideo muzyków Gnawa na placu Dżemaa el-Fna w Marrakeszu:

Gnawa mieszają osławiony afrykański folklor z kult marokańskich świętych grając na bębnach i śpiewając. Nie przegap Gnawa w Marrakech na placu Dżemaa el-Fna. Jeśli chcesz zrobić zdjęcia lub nakrecić filmik należy dać trochę pieniędzy. Przyjmuje się, że wzpada dać 10-20 dirham, ponieważ dzieli go przez wszystkich członków grupy. Następnie rób zdjęcia i filmuj do woli. Ciesz się muzyką i tańcem.

Wideo muzyków Gnawa tańczących i śpiewających z Malem Mustafa Bakbou w Marrakeszu:
Small segment of an all night Gnawa Lila in Marrekech. Malem Mustafa Bakbou on Gimbri. Filmed by Michael Wolfe in the Winter of 1990.

W Essaouirze odbywa się doroczny festiwal muzyczny Gnawa: Festowal Gnawa Essaouira

Różne style architektury w medynie Marrakeszu

Architektra Marrakeszu reprezentuje różne style architektoniczne i można te obiekty łatwo odwiedzić. Podczas krótkiego 1-godzinnego spaceru można odkryć medyne Marrakeszu i poznać niektóre z najlepszych w mieście starych stylów architektonicznych.

Niektórzy mówią, że Marakesz jest tylko do robienia zakupów, i w rzeczywistości zaniedbują oni swoją ważne i starożytną historię w aspekcie kulturowym i architektonicznym. Marrakesz ma niezwykłą liczbę wspaniałych budynków z różnych epok, wielu władców i sprzed wielu wieków.

Na tej stronie chce wam zaprezentować niektóre z najważniejszych stylów architektonicznych w Marrakeszu. Wszystkie te przykłady można zwiedzać podczas pobytu w Marakeszu. Do przedstawienia na tej stronie marokańskiej architektury wybrałem Koubba Almoravidów; Meczet Koutubia Almohadów, Medresa Ben Youssef Marinidów i grobowce Saadytów.

Almoravid Koubba – Architektura Almoravidów Marrakesz (XI-XII wiek)

Architektura Almoravidów Marrakesz

Zdjęcie Architektury Almoravidów Marrakesz

Dopiero w okresie panowania Almoravidów w Maroku pojawił się styl mauretański. To był słynny styl Andaluzyjski (z Imperium Iberyjskiego i Maghrebu). Almoravid Koubba Ba’Adiyin jest jedyną pozostałym przykładem tego typu marokańskiej architektury. Kopuła Koubba jest umiszczona na prostokątnej bazie a piękne wnętrze zdobią kwiatowe wzory i kaligrafia. Używany do ablucji (oczyszczania) przed modlitwą Almoravid Koubba Ba’Adiyin został zbudowany w 1117 roku i należał do kompleksu meczetu Almoravid.

Meczet Koutoubia – Architektura Almohadów w Marrakeszu (XII-XIII wiek)

Zdjęcie Architektury Almohadów w Marrakeszu

Zdjęcie Architektury Almohadów w Marrakeszu

Styl architektury Almohadów został unieśmiertelniony przez fakt, że Islamskie Imperium na Półwyspie Iberyjskim było w fazie rozkwitu. W rzeczywistości ten typ architektury miał wpływ na wiele późniejszych stylów architektury, widzianych zarówno w Hiszpanii jak i w innych krajach, np. wieżach kościelnych w Europie Wschodniej. Wieża minaretu Koutoubia ma 69 metrów wysokości.

Architektura Meczetu Koutoubia została wykorzystana jako model Giraldy w Sewilli w Hiszpanii i Wieży Hassana w Rabacie, stolicy Maroka.

Medresa Ben Youssef – Architektura Marinidów w Marrakeszu (XII-XV wiek)

Architektura Marinidów w Marrakeszu

Zdjęcie Architektury Marinidów w Marrakeszu

To właśnie w okresie Marinidów zbudowano w Maroku większość medress. Dlatego można znaleźć kilka miast, które prezentują architekturę w tym samym typie Marinid. Medresa Ben Youssef w Marrakeszu jest jednym z przykładów architektury tej dynastii w Maroku.

Zasadniczo struktura oparta jest na tych samych zasadach co poprzedniego stylu Almohadów, ale zdobnictwo jest doprowadzone do perfekcji przez wykwintny ornament zarówno rzeźbione w drewnie jak i w kamieniu. Po raz pierwszy w marokańskiej architekturze pojawia się piramidalny dach pokryty zielonymi płytkami.

Medresa Ben Youssef jest największą medresą w całym Maroku i była jedną z największych teologicznych szkół islamskich w całej Afryce Północnej i mieściła około 900 uczniów. Blisko studenckich cel znajdował się dziedziniec, bogato rzeźbione w cedrze, marmurze i w stiuku.

Grobowce Sadytów – Architektura Sadytów w Marrakeszu (XVI-XVII wiek)

Architektura Sadytów w Marrakeszu

Zdjęcie Architektury Sadytów w Marrakeszu

Najlepszych przykłady architektury Andaluzyjskiej, teraz głęboko zakorzenione w marokańskiej architekturze, powstały podczas panowania Saadytów. Grobowce Saadytów są idealnie zachowanym przykładem do podziwiania tego pięknego stylu. Ma wiele dekoracji, rzeźbiony włoski marmur Carrara i sztukaterię. Wszystkie ściany mauzoleum są całkowicie pokryte rzeźbieniami z motywami kwiatowymi.

Królewskie Mauzoleum jest jeden z najlepszych zabytków Marrakeszu. To jest świetny przykład budynku z czasów Sultana Ahmad al-Mansura. Bardzo intrygujące, acz interesujący jest fakt, że choć groby mauzoleum zostały odkryte dopiero w 1917 roku, będąc w tajemnicy przez tyle wieków.

Wewnątrz mauzoleum znajdują się szczątki sześćdziesięciu członków dynastii Saadytów, rozdzielone na różne sekcje i pokoje. Wszystkie pokoje i groby są bardzo zdobne.

Niesamowity Meczet Koutoubia w Marakeszu

Najbardziej znany zabytek Marrakeszu i bez wątpienia symbolem miasta, meczet Koutoubia ma minaret, który wyróżnia się w panoramie miasta, i który może być widziany z odległości 30km w jasny słonecz dzień.

Minaret Meczetu Koutoubia ukończono już w XII wieku za panowania kalifa Almohadów Yaqub al-Mansur. Budynek jest bardzo piękny, otoczony wspaniałym ogrodem i terenem z pozostałościami filarów dawnego meczetu.

Film o historii Meczetu Koutubia w Marrakeszu

Świetne zdjęcie z Marrakeszu można zrobić z placu Dżemaa el-Fna stojąc przodem do Koutoubia. Wspaniały widok tego niesamowitego budynku. To jest świetny przykład marokańskiej architektury z czasów Almohadów.

Istnieje legenda dotycząca złotych kul na szczycie minaretu, mówiąca, że żona Yaqub el-Mansur oddała całą swoją złotą biżuterię aby przetopić ją i zbudować czwarty glob, jako rekompensatę za jej niedotrzymania postu przez jeden dzień podczas Ramadan.

Film David, który odwiedził meczet Koutoubia w Marrakeszu:

Co ludzie lubią w Marrakeszu

Turyści odwiedzający Marrakesz kochają suki.

Suki to targowiska, które rozciągają się właściwie dookoła całej starej medyny w Marrakeszu.

Suk, souq lub souk to dzielnica handlowa w arabskim mieście.

W Marrakeszu suki można zwiedzać pieszo nawet przez kilka godzin w ciągu dnia.

Bardzo miłe doświadczenie, ponieważ suki Marrakeszu są bardzo aktywne i są tam tysiące ludzi, motocykle, wozy z osiołkami, sklepy, pałace, muzea i warsztaty rzemieślnicze.

Film z przejażdżki scooterem po suku w Marrakeszu
Jest to bardzo fajny film, gdzie docieramy w głąb suków Marrakeszu. Nie jest nakręcony w godzinach szczytu.

Oprócz souks ludzi miłość do odwiedzać pałaców i starych miejsc, takich jak Medresa Ben Youssef, Pałac Badii, Pałacu Bahia, Meczet Koutoubia.

Niektórych, którza mają więcej czasu by odkrywać uroki miasta, zazwyczaj odwiedzając także nieco ukryte Grobowce Saadytów.

Dla innychturystów mniej znane kierunki w Marrakeszu, jak dzielnica żydowska zwana Mellah, są jednym z ulubionym.

Niektórzy ludzie uwielbiają piękne ogrody Majorelle, które należały do ​​projektanta mody Ives Saint Laurent i zostały zaprojektowane przez francuskiego malarza Jacques Majorelle w latach ’20 i ’30 XX wieku.

Wideo spaceru w dzielnicy żydowskiej Mellah w Marrakeszu:

Jedną z najlepszych rzeczy, którą ludzie kochają w Marrakeszu, są muzułmańskie wezwania do modlitwy.

Zazwyczaj Maroko jest pierwszym muzułmańskim krajem odwiedzane przez większość zachodnich turystów.

Więc również, pierwsze zderzenie z nawoływaniem muezzina.

Ten imponujący ceremonia, powtarzana 5 razy dziennie, pozostaje w istocie w pamięci większości ludzi odwiedzających Marakesz.

Wideo z wezwaniem do modlitwy w Marrakeszu:

Niektórzy ludzie uwielbiają zaklinaczy węży w Marrakeszu ponieważ zapewniają oni szybkł konfrontację ich wyimaginowanego wyobrażenia o zaklinaczu, z tym jak zaklinacz węży jest naprawdę.

Na głównym placu Dżemaa el-Fna jest kilka grup z różnymi rodzajami węży (kobra, mały wąż i żmija) oraz z perkusją i ghaita flaute, które sprawiają, że kobra tańczy.

Możesz wrzucić trochę pieniędzy, aby zrobić sobie zdjęcia z wężem.

Film z zaklinaczem węży na Dżemaa el-Fnaa w Marrakeszu:

Bardzo miłe doświadczenie, które można zdobyć w Marrakeszu to udział w sławnej Fantasii.

Ten zadziwiający spektakl muzyki, tańca, jedzenia, fajerwerkóż, pokazów tańca brzucha, folkloru marokańskiego, śpiewu, jazdy konnej z mężczyźnami strzelającymi ze strzelby sprawi, że doświadczysz i spędzisz wspaniały wieczór w Marrakeszu.

Ceny pełnego show i menu w restauracji zaczynają się 40 euro (około 160 zł).

Wideo ze spaktaklu Fantasia Chez Ali w Marrakeszu:

Większość ludzi podczas wizyty w Marakeszu nie przegapi kolacji na głównym placu, w jednej z jego restauracji.

W restauracjach w Marrakeszu można zjeść niemal wszystkie słynne dania kuchni marokańskiej, ale bardzo smaczne dania kulinarne serwowane są też w restauracjach na ulicy.

To jest szalone miejsce do odwiedzenia i spędzenia kilku niezapomnianych wieczornych godzin w Marrakeszu.

Wideo z ulicznej restauracji na głównym placu Marakeszu Dżemaa el-Fna:

Zaklinacze węży z Dżemaa el-Fna

Zdaje się, że większość ludzi oczekuje węży na Dżemaa el-Fna w Marakeszu. Mają rację, widać zaklinaczy węży w Marrakeszu. To ekscytujące, czyż nie? Chcesz więcej? Co powiesz na zdjęcia z nimi wokół twojej szyi? Jeszcze bardziej ekscytujące, prawda?

Główną atrakcją Marrakeszu są zdecydowanie zaklinacze węży na Dżemaa el-Fna. Ci faceci spędzają tam cały dzień z grupą jadowitych węży (niektóre są nie jadowite) i próują przyciągnąć odwiedzających do zdjęć by zarobić trochę pieniędzy. To nie jest coś powstało ostatnio, jak niektórzy ludzie mogą twierdzić, że Marrakesz stał się bardzo turystyczny, ponieważ zaklinacze węży są tam tylko by wykorzystać turystę prosząc o pieniądze.

Wideo z zaklinaczem czarnej kobry w Marrakeszu:

No, to wytłumaczmy … już 100 lat temu, gdy nie bylo zachodnich turystów odwiedzających Marrakesz, zaklinacze węży już tam byli, gdzie zabawiali gości zarobiając w ten sposób trochę pieniędzy. Pamiętaj, że Marakesz jest ważnym punktem na szlaku starych karawan i zawsze było miejscem spotkań ludzi pochodzących z innych części Maroka, Afryki Północnej i Afryki Subsaharyjskiej.

To normalne, że nagle podczas spaceru po Dżemaa el-Fna, możesz skończyć z wężem na szyi, nawet nie zauważając. Nie martw się, ci faceci wiedzą co robią. Osobiście nie podoba mi się to podejście, więc zazwyczaj mówię im 'nie’ zanim podejdą blisko mnie. Możesz zrobić to samo, tylko bądź uprzejmy.

Po zrobieniu zdjęć z wężem w ręku lub na szyi, należy dać im napiwek. Będą próbowali trochę Cię naciągnąć i poprosić o więcej, nawet do 200 dirham. Nie dałbym więcej niż 10 lub 20 dirham. To wystarczy.

Weź jedną rzecz uwagę, że węże są tam cały dzień, maję spiłowane zęby, odciągnięty jad (gdy nie mają zębów, tak naprawdę nie mogą nawet ukąsić), to wszystko jest bez wątpienia okrutne dla tych biednych zwierząt.

Zazwyczaj zaklinacze węży są przyjaźni, chyba że tz sam nie jesteś. Więc zawsze się uśmiechaj. Jeśli chcesz się zatrzymać – zatrzymaj się. Jeśli chcesz iść dalej – idź.

Wideo z doświadczenia z wężem na Dżemaa el Fnaa w Marrakeszu:

Tańsze bilety wstępów w Marrakeszu

Jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia podczas wakacji w Marrakeszu.

Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz starej medyny są wspaniałe zabytki i historyczne miejsca Marrakeszu, które zajmą nas na kilka dni (nie zapomnij o zakupach na suku!).

Na tej stronie zdradzę ci mały sekret, w jaki sposób można dostać tańszy bilet odwiedzić trzy różne zabytki Marrakeszu.

Zabytek Almoravid Koubba w Marrakeszu

Zdjęcie zabytku Almoravid Koubba w Marrakeszu

Istnieje bilet łączony do trzech zabytków Marrakeszu: Muzeum Marrakesz (wewnątrz Pałacu Dar Menebhi zbudowanym w końcu XIX wieku), Medresa Ben Youssef (założony w XIV wieku w okresie sułtana Abu al-Hassan) i ciekawy Almoravid Koubba (jedyn pozostały obiekt architektury Almoravidów, zbudowany w 1117 roku).

Łączna cena biletu na zwiedzanie tych unikalnych miejsc w Marrakeszu to 60 dirham (samo Muzeum Marrakesz kosztuje 30 dirham).

Wszystkie zabytki są bardzo blisko siebie, to naprawdę świetna okazja, aby zagłębić się nieco się w historię Marakeszu i najlepszych przykładów jego starożytnej architektury.

Wideo z Medresy Ben Youssef w Marrakeszu: