Muzycy Gnawa na Dżemaa el-Fna

Unikalna Gnawa to muzycy, którzy wywodzą się z braterstwa czarnych niewolników z Ghany, Gwinei i Mali sprzed kilka wieków. Przemieszczając się w końcu zatrzymali się w Maroku i z czasem zostali zarabizowani lub zberberyzowani, zależnie od części kraju.

Zdjęcie Muzyka Gnawa w Marrakeszu

Zdjęcie Muzyka Gnawa w Marrakeszu

Gnawa w Maroku można usłyszeć w Marrakeszu, Essaouirze, a także w małej miejscowości na Saharze o nazwie Khamliya, na skraju wydm Erg Chebbi niedaleko Merzouga. Marrakech ma kilku muzyków grając muzykę Gnawa, śpiewających i tanieczących dających bardzo ciekawy pokaz. Muzycy występują na Dżemaa el-Fna od wieków, więc ich obecność nie jest konsekwencją zachodnich turystów przybywających do Marakeszu.

Wideo muzyków Gnawa w Marrakeszu:

Pierwotnie Gnawa sprowadzono do Maroka jako niewolników, aby służyli jako strażnicy sułtana Moulay Ismail ben Cherif w Meknes i Moulay Abdellah w Essaouirze.

Gnawa przypominali chrześcijańskiego niewolnika zwanego Bilal, który został uwolniony przez Proroka Muhammed gdy ten uzdrowił jego córkę Fatimę śpiewając jej. Historia powiada, że uzdrowił córkę Proroka swoim głosem.

Wideo muzyków Gnawa na placu Dżemaa el-Fna w Marrakeszu:

Gnawa mieszają osławiony afrykański folklor z kult marokańskich świętych grając na bębnach i śpiewając. Nie przegap Gnawa w Marrakech na placu Dżemaa el-Fna. Jeśli chcesz zrobić zdjęcia lub nakrecić filmik należy dać trochę pieniędzy. Przyjmuje się, że wzpada dać 10-20 dirham, ponieważ dzieli go przez wszystkich członków grupy. Następnie rób zdjęcia i filmuj do woli. Ciesz się muzyką i tańcem.

Wideo muzyków Gnawa tańczących i śpiewających z Malem Mustafa Bakbou w Marrakeszu:
Small segment of an all night Gnawa Lila in Marrekech. Malem Mustafa Bakbou on Gimbri. Filmed by Michael Wolfe in the Winter of 1990.

W Essaouirze odbywa się doroczny festiwal muzyczny Gnawa: Festowal Gnawa Essaouira