XVI-wieczna Fontanna Shrob ou shouf UNESCO

Kto by powiedział, że w głębi starej medyny w Marrakeszu można znaleźć XVI-wieczną fontannę z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO? Rzeczywiście fontanna Chrob ou Chouf jest bardzo cennym przykładem XVI-wiecznej architektury. Ta fontanna Saadytów została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO już w 1985 roku.

Zdjęcie XVI-wiecznej fontanny UNESCO - Shrob ou shouf

Zdjęcie XVI-wiecznej fontanny UNESCO – Shrob ou shouf

Górna korona fontanny w formie plastra miodu wykonana jest z drewna, a całość okryta jest zielonymi dachówkami. Nad pięknym nadprożem umieszczony jest Andaluzyjski napis zapraszający przechodniów do picia i oglądania. Po arabsku to jest właśnie „Shrob ou shouf” (może być również pisane Chrob ou shouf).

Wideo fontanny Shrob ou shouf w Marrakeszu

Fontanna Shrob ou shouf w Marrakech znajduje się na zwykłej ulicy w Marrakeszu, niedaleko Medrasy Ben Youssef. Jest to ważny punkt orientacyjny, który wciąż jest używany przez mieszkańców. Można tam pojechać, napić się wody lub umyć ręce.

Zdjęcie XVI-wiecznej fontanny UNESCO - Shrob ou shouf

Zdjęcie XVI-wiecznej fontanny UNESCO – Shrob ou shouf

Wiele fontann w Marrakeszu zostało zbudowanych zgodnie z islamską ideą, że woda należy się każdemu. Tak właśnie, bardziej zamożni ludzie finsowali budowę fontann w różnych częściach medyny, by biedniejsze osoby również miały dostęp do wody pitnej.