Różne style architektury w medynie Marrakeszu

Architektra Marrakeszu reprezentuje różne style architektoniczne i można te obiekty łatwo odwiedzić. Podczas krótkiego 1-godzinnego spaceru można odkryć medyne Marrakeszu i poznać niektóre z najlepszych w mieście starych stylów architektonicznych.

Niektórzy mówią, że Marakesz jest tylko do robienia zakupów, i w rzeczywistości zaniedbują oni swoją ważne i starożytną historię w aspekcie kulturowym i architektonicznym. Marrakesz ma niezwykłą liczbę wspaniałych budynków z różnych epok, wielu władców i sprzed wielu wieków.

Na tej stronie chce wam zaprezentować niektóre z najważniejszych stylów architektonicznych w Marrakeszu. Wszystkie te przykłady można zwiedzać podczas pobytu w Marakeszu. Do przedstawienia na tej stronie marokańskiej architektury wybrałem Koubba Almoravidów; Meczet Koutubia Almohadów, Medresa Ben Youssef Marinidów i grobowce Saadytów.

Almoravid Koubba – Architektura Almoravidów Marrakesz (XI-XII wiek)

Architektura Almoravidów Marrakesz

Zdjęcie Architektury Almoravidów Marrakesz

Dopiero w okresie panowania Almoravidów w Maroku pojawił się styl mauretański. To był słynny styl Andaluzyjski (z Imperium Iberyjskiego i Maghrebu). Almoravid Koubba Ba’Adiyin jest jedyną pozostałym przykładem tego typu marokańskiej architektury. Kopuła Koubba jest umiszczona na prostokątnej bazie a piękne wnętrze zdobią kwiatowe wzory i kaligrafia. Używany do ablucji (oczyszczania) przed modlitwą Almoravid Koubba Ba’Adiyin został zbudowany w 1117 roku i należał do kompleksu meczetu Almoravid.

Meczet Koutoubia – Architektura Almohadów w Marrakeszu (XII-XIII wiek)

Zdjęcie Architektury Almohadów w Marrakeszu

Zdjęcie Architektury Almohadów w Marrakeszu

Styl architektury Almohadów został unieśmiertelniony przez fakt, że Islamskie Imperium na Półwyspie Iberyjskim było w fazie rozkwitu. W rzeczywistości ten typ architektury miał wpływ na wiele późniejszych stylów architektury, widzianych zarówno w Hiszpanii jak i w innych krajach, np. wieżach kościelnych w Europie Wschodniej. Wieża minaretu Koutoubia ma 69 metrów wysokości.

Architektura Meczetu Koutoubia została wykorzystana jako model Giraldy w Sewilli w Hiszpanii i Wieży Hassana w Rabacie, stolicy Maroka.

Medresa Ben Youssef – Architektura Marinidów w Marrakeszu (XII-XV wiek)

Architektura Marinidów w Marrakeszu

Zdjęcie Architektury Marinidów w Marrakeszu

To właśnie w okresie Marinidów zbudowano w Maroku większość medress. Dlatego można znaleźć kilka miast, które prezentują architekturę w tym samym typie Marinid. Medresa Ben Youssef w Marrakeszu jest jednym z przykładów architektury tej dynastii w Maroku.

Zasadniczo struktura oparta jest na tych samych zasadach co poprzedniego stylu Almohadów, ale zdobnictwo jest doprowadzone do perfekcji przez wykwintny ornament zarówno rzeźbione w drewnie jak i w kamieniu. Po raz pierwszy w marokańskiej architekturze pojawia się piramidalny dach pokryty zielonymi płytkami.

Medresa Ben Youssef jest największą medresą w całym Maroku i była jedną z największych teologicznych szkół islamskich w całej Afryce Północnej i mieściła około 900 uczniów. Blisko studenckich cel znajdował się dziedziniec, bogato rzeźbione w cedrze, marmurze i w stiuku.

Grobowce Sadytów – Architektura Sadytów w Marrakeszu (XVI-XVII wiek)

Architektura Sadytów w Marrakeszu

Zdjęcie Architektury Sadytów w Marrakeszu

Najlepszych przykłady architektury Andaluzyjskiej, teraz głęboko zakorzenione w marokańskiej architekturze, powstały podczas panowania Saadytów. Grobowce Saadytów są idealnie zachowanym przykładem do podziwiania tego pięknego stylu. Ma wiele dekoracji, rzeźbiony włoski marmur Carrara i sztukaterię. Wszystkie ściany mauzoleum są całkowicie pokryte rzeźbieniami z motywami kwiatowymi.

Królewskie Mauzoleum jest jeden z najlepszych zabytków Marrakeszu. To jest świetny przykład budynku z czasów Sultana Ahmad al-Mansura. Bardzo intrygujące, acz interesujący jest fakt, że choć groby mauzoleum zostały odkryte dopiero w 1917 roku, będąc w tajemnicy przez tyle wieków.

Wewnątrz mauzoleum znajdują się szczątki sześćdziesięciu członków dynastii Saadytów, rozdzielone na różne sekcje i pokoje. Wszystkie pokoje i groby są bardzo zdobne.