Plac Dżemaa el-Fnaa w Marrakeszu

Dla mnie osobiście główny placu Marrakeszu, Dżemaa el-Fna, jest jednym z najbardziej interesujące miejsce w Marrakeszu.

Mimo, że wielu osobom Dżemaa el-Fna kojarzy się z ludźmi, którzy próbują ściągnąć z turystów, ja widzę rzeczy z szerszej perspektywy.

Dżemaa el-Fna (również pisane Jemaa el Fna) był przez wieki miejscem dla muzyków, opowiadaczy historii, zaklinaczy węży, akrobatów, złodziei, tańcerzy itp.

To się do dziś nie zmieniło i jest obecnie chronione przez UNESCO wprowadzeniem placu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako czegoś wyjątkowego, że zasługuje na ochronę.

Argument, powtarzany przez niektórych, że robią to dla turystów … dobrze, ale 100 lat temu również tańczono i grano muzykę dla podróżnych przyjeżdżających do miasta, anie byli to zachodni turyści.

Żadnej różnicy. Po prostu ciesz się tym szalonym i egzotyczne miejsca na ziemi.

Na tym placu można znaleźć młodych chłopców wykonujących akrobacje, dziesiątki zaklinaczy węży (tak, oni przyjdą do ciebie i umieszczą węża wokół szyi do zdjęcia), tancerze i muzycy Gnawa, wróżki, sprzedawcy uliczni, wozy z sokiem pomarańczowym, kieszonkowcy, prostytutki (męskie i żeńskie), restauracje uliczne, przebrani za kobiety tańczący mężczyźni, sprzedawcy ślimaków, sklepy, małpy, osły, motocykle, dealerzy narkotyków, wozy konne i tysiące ludzi.

Dżemaa el Fna, Marrakesz Show według Benjamin Orbach

Djemaa al Fna, najbardziej fantastyczny plac Afryki, pełen zaklinaczy węży, wróżbitów, artystów henny, tancerzy, perkusistów, małp odzianych w pieluchy, szamani, a także tysiące mieszkańców ubranych w kolorowe Jedi-podobne szaty.

Dokument o podróży do Marrakesz

Pochodzenie nazwy placu nie jest do końca jasne, ale Dżemaa (Jemaa) oznacza po arabsku „zbiorowy meczet”, prawdopodobnie odnosząc się do zniszczonego meczetu Almoravidów.

Fna (Fanâ lub finâ) może oznaczać „śmierć” lub „dziedziniec, przestrzeń z przodu budynku”. Tak więc znaczenie może być „meczet lub plac śmierci” lub „meczet na krańcu świata”.

To miejsce jest majstersztyk ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.