Lazama, żydowska synagoga w Marrakeszu

Zwiedzanie Marrakeszu i odkrywania jego ukrytych tajemnic jest zawsze bardzo ciekawe. Marrakesz jest mieszanką dziedzictwa Berberów, Arabów i Żydów. Spacer po starych uliczkach medyny w Marrakeszu jest jak powrót do przeszłości. Marrakesz jest wypełniona bogatą historią Żydów.

W dzielnicy Mellah – czyli żydowskiej dzielnicy w Marakeszu można odwiedzić ogromne sklepy i Synagogę Lazama, która jest otwarta dla publiczności. Jest to bardzo ciekawe miejsce, jako że wchodzisz w zupełnie nowy świat wewnątrz Marrakeszu. Można zauważyć, że wiele domów zbudowanych zostało poniżej poziomu ulicy i mają znaki Mezuzy na drzwiach. Synagoga jest również nazywana Slat el Azama, Al Zama lub po prostu Lazama.

Zdjęcie żydowskiej synagogi Lazama w Marrakeszu

Zdjęcie żydowskiej synagogi Lazama w Marrakeszu

Film z żydowskiej synagogi Lazama w Marrakeszu:

Wybudowana w 1492 roku, w roku w którym Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii, choć jej obecny budynek pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Według legendy, synagoga została zbudowana w okresie Drugiej Świątyni, przez Żydów, którzy nigdy nie mieszkali w Ziemi Izraela i nie był świadkiem zniszczenia świątyni. W efekcie nie stosuje się tutaj pewnych rytuałów i zakaów dotyczących innych Żydów.

Synagoga Slat el Azama jest częścią zespołu budynków wybudowanych wokół dużego dziedzińca centralnego, z piętrem przeznaczonym na klasy do nauczaniu dzieci Tory.

Zdjęcie żydowskiej synagogi Lazama w Marrakeszu