Siedmiu świętych Marrakeszu

Marrakech ma siedmiu świętych patronów, lub może bardziej duchowych opiekunów. Przez wieki Marrakesz zyskał sławę dzięki jego 7. Świętym, po jednym na każdy dzień tygodnia. Więc mamy Moul el Ksour w niedzielę (niedziela to pierwszy dzień w Arabskim tygodniu); Sidi es Soheili w poniedziałek; Sidi Youssef Ben Ali we wtorek; Qadi Ayad w środę; Sidi Bel Abbes w czwartek; Sidi Ben Slimane el Jazouli w piątek i Sidi Abd el Aziz w sobotę. Ciekawe, prawda? Uwielbiam to!

Zdjęcie Zaouia mauzoleum św Sidi Youssef Ben Ali w Marrakeszu

Zdjęcie Zaouia grobowca św Sidi Youssef Ben Ali w Marrakeszu

Mauzolea świętych są rozrzucone wokół medyny Marrakeszu, gdzie ci święci są pochowani. Są one zazwyczaj niedostępny dla nie muzułmanów, ale może uda Ci się wejść do środka niektórych z nich jeśli zachowasz dyskrecję i jeśli zapłacić niewielką opłatę dozorcy, który Cię wpuści. Zdejmij buty przed wejściem (być ostrożnym, gdyż zdarzały się kradzieże dobrych butów).

Te święte budynki nazywają się zaouias i są częścią pielgrzymki ustalonej przez sułtana Moulay Ismail w XVIII wieku – te duchowe pielgrzymki w Marrakeszu nazywają się ziara. Trasa pielgrzymki ziara zabiera pielgrzymów do siedmiu świętych patronów świętych i pomedytować każdego dnia w jednym z mauzoleów gdzie znajdują się groby świętych.

Zdjęcie Zaouia mauzoleum św Qadi Iyad w Marrakeszu

Zdjęcie Zaouia mauzoleum św Qadi Iyad w Marrakeszu

To jest bardzo ciekawe, jak po tych wszystkich latach ciągle setki ludzi podąża szlakiem Zaouia w Marrakeszu, zwiedza i modli się w każdym z mauzoleów. Marrakesz jest pełne małych niespodzianek, czyż nie?

Wideo z ceremonii przy grobie Qadi Iyad, część 1, Siedmiu świętych Marrakeszu:
Fantastyczny film pokazujący ceremonię religijną wewnątrz grobowca Wali Qadi Ayad, który zmarł prawie 900 lat temu. Urodził się na Gibraltarze w 1083 roku i zmarł w 1149.

Wideo z ceremonii przy grobie Qadi Iyad, część 2, Siedmiu świętych Marrakeszu:
Ten święty był wielkim imamem z Ceuty i później wysokim sędzią w Granadzie. Był jednym z najbardziej znanych badaczy prawa Maliki. Był autorem Kitab Ash-Shifa, znanej książki religijnej dla muzułmanów.