Różnica pomiędzy Grand Taxis i Petit Taxis

W Marrakeszu, jak i we wszystkich miastach Maroka, spotkasz dwa rodzaje taksówek. Na ulicach Marrakeszu znajdziesz Grand Taxi i Petit Taxi, gdzie zasadniczo mówiąc duże to Mercedes 240D czy 250E, a małe to Peugeot 205, Fiat Uno lub Dacia Logan.

Petit taxi w Marrakeszu

Podstawowa różnica między dużą i małą taksówką to fakt, że małe taksówki, czyli Petit Taxi mogą jeździć talko wewnątrz granic miasta, a Grand Taxi, czyli duże taksówki mogą jeździć poza granice miasta. Chociaż Grand Taxi może zabrać cię z miasta poza jego granice, nie mogą one jeździć w małych uliczkach wewnątrz miasta, podobnie jak Petit Taxi. Tak więc, jeśli chcesz jechać z Marrakesz do Ourika lub Wodospadów Ouzoud samodzielnie, powinieneś wziąć Grand Taxi (oczywiście potarguj się o cenę przed wsiadaniem).

Kolejną dużą różnicą między nimi jest to, że zgodnie z prawem Petit Taxi mogą wziąć maksymalnie 3 osoby, a Grand Taxi do 6 osób. Spodziewaj się, że jako turyście będą Ci wielokrotnie oferować jazdę całą taksówką, więc podadzą Ci pełną kwotę. Możesz wykupić jedno miejsce, lub 2, by jechać wygodniej. Petit taksówki powinny być (możesz o to poprosić!) mierzone taksometrem. Wszystkie taksówki mają to urządzenie, więc możesz poprosić o jego włączenie podczas twojej jazdy. Większość taksówkarzy robi to automatycznie, ale niektórzy to tak szybko, jak zobaczą, że mają doczynienia z cudzoziemcem będą starali się wycisnąć kilka więcej dirham z niego.

Grand taxi w Marrakeszu

taksówka z centrum miasta w pobliżu Koutoubia na lotnisko nie powinna kosztować wićcej niż 30 dirham za Petit Taxi. Mała podróż w środku miasta, powiedzmy od Koutoubia do Gueliz, nie powinno być więcej niż 13 dirham. To jest normalne, że gdy jedziesz taksówką inni ludzie będą ją łapać też i płacić za własną podróż. Wszystkie taksówki w Maroku są taksówkami zbiorowymi (shared taxi).

Film Petit Taxi odjeżdżająca z Jemaa el-Fna i Meczetu Koutoubia w Marrakeszu: